“Dreams have a nasty habit of going bad when you’re not looking.” – Max Payne
Pri zrodení notebookov a v ich začiatkoch boli očakávania ľudí veľmi skromné. Úplne stačilo, aby si notebook mohli vziať z kancelárie domov alebo do lietadla pri cestovaní, nepotrebovali ste na fungovanie žiadne porovnanie grafických kariet. Štandardom bol systém Windows (alebo Mac OS), základný softvér na zvýšenie produktivity (napr. Microsoft Office) a niekoľko hodinová výdrž batérie. Samozrejme, vtedy neboli naše očakávania tak vysoké.
Časy sa menia a ľudia dnes očakávajú od svojich notebookov minimálne to isté, čo od stolových počítačov. Super-rýchle spustenie systému, viac než 10-hodinová výdrž batérie, ultraľahký a ultratenký dizajn a výkonná grafika pri HD rozlíšení – to sú len niektoré z funkcií, ktoré sa pre väčšinu kupujúcich stali nevyhnutnosťou. Pre hráčov môžete pridať ďalšiu nevyhnutnú funkciu, a tou je vysoko výkonná grafická karta. S rastúcou ponukou je veľmi tažké sa orientovať v ponuke, preto vám prinášame toto porovnanie grafických kariet.
Porovnanie grafických kariet vám uľahčí výber.
Teoreticky nie. Každý počítač má CPU (centrálnu procesorovú jednotku), ktorá je zodpovedná za hlavné výpočtové úlohy. Tento procesor dokáže všetko od surfovania po webe, cez výpočty v tabuľkovom procesore až po hranie hier. CPU síce dokáže všetko, ale čím viac od neho vyžadujete, tým pomalšie bude bežať. Ak vyžadujete príliš veľa, povedzme spustenie hry s náročnou grafikou, vtedy nastáva problém. Vaša hra začne sekať a narazíte na znateľné oneskorenia v odpovedi na príkazy a rôzne ďalšie problémy, ktoré drasticky znížia váš pôžitok z hry. S grafickou kartou pre herný notebook sú všetky veľmi náročné vizuály spracované vyhradeným čipom, ktorý môže dramaticky zlepšiť plynulosť hry a zvýšiť rozlíšenie obrazovky.
Akýkoľvek nový notebook na trhu prichádza s GPU (grafická procesorová jednotka). Dostali sme sa do bodu, kedy aj základné úlohy, ako je sledovanie videí, môžu predstavovať veľkú záťaž pre procesor. Preto sa používa GPU, ktorá pomáha pri akejkoľvek činnosti, ktorá vyžaduje vysoký dopyt pri zobrazovaní. So správnym výberom vám dokáže pomocť len plnohodnotné porovnanie grafických kariet, pre účel aký potrebujete.
Zamyslite sa nad tým takto: Váš telefón dokáže prehrávať hudbu. Má dokonca zabudovaný reproduktor, takže hudbu budete počuť aj bez slúchadiel. Tento malý reproduktor však nemá skutočnú silu a určite by ste ho nechceli použiť ako svoj hlavný zdroj. Pripojte telefón k stereo systému alebo dokonca k bluetooth reproduktoru a zrazu táto hudba dokáže ozvučiť miestnosť a znie perfekte. To je do značnej miery to, čo robí grafická karta v notebooku, avšak nie so zvukom, ale s grafickým zobrazovaním.
Mimochodom, ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi GPU a grafickou kartou, v prípade notebookov ide v podstate o to isté. Dnes už nejde o to, či potrebujete grafickú kartu pre notebook, ale skôr akú grafickú kartu potrebujete pre váš notebook. Pre kúpou notebooku si pozriete porovnanie grafických kariet, aby ste si boli istý, že vami vybratý notebook ma grafiku s výkonom, aky požadujete a potrebujete.
Vo svete grafických kariet pre notebooky sú na výber dva typy a tri veľké spoločnosti. Prvý typ sa nazýva „integrovaná grafika“. To je grafická karta, kde CPU a GPU sú ako dve strany jednej mince. Zdieľajú zdroje ako pamäť a zaberajú miesto na rovnakej matičnej doske.
V závislosti na vašom notebooku bude integrovanú grafiku vyrábať spoločnosť Intel alebo AMD. Výhodou integrovanej grafiky sú väčšinou náklady. Výroba notebooku s integrovanou grafikou je oveľa lacnejšia. Realita je však taká, že integrovaná grafika nikdy nemôže poskytnúť rovnaký výkon ako samostatná GPU v hernom notebooku.
Diskrétne (samostatné) grafické karty pre notebooky vyrábajú spoločnosti AMD a NVIDIA. Ak ste niekedy počuli slová ako „Radeon“ alebo „GeForce“, išlo pravdepodobne o diskusiu o samostatných grafických kartách. Diskrétne grafické karty sú fyzicky oddelené od hlavnej matičnej dosky a majú vyhradenú vlastnú pamäť (nazývanú VRAM alebo video RAM). Nemusia si požičiavať žiadne zdroje od CPU, takže ich schopnosť grafického výkonu oveľa menej závisí od rýchlosti CPU a dostupnej RAM. Mnoho samostatných grafických kariet dokonca prichádza s vlastným chladiacim systémom.
Aktuálne (2021) najlepšie grafické karty na trhu
Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! GeForce RTX 3080 od spoločnosti Nvidia obsahuje novú a vylepšenú architektúru Ampere, ktorá najprv zamierila do serverového segmentu, ale teraz bude spoločná aj pre herné grafiky. To je citeľná zmena voči predchádzajúcim generáciám, svedkom tohto je aj toto porovnanie grafických kariet. Už z toho je zrejmé, že rozhodne nebude žiadna núdza o výkon. Je o 30% rýchlejšia ako predchádzajúca generácia 2080 Ti a o 500 USD lacnejšia. Ak to myslíte vážne s maximalizáciou všetkých grafických nastavení a chcete hrať v rozlíšení 4K alebo 1440p, toto je karta, ktorú si musíte zaobstarať.
Ak ste preskočili prvé kolo GPU RTX, séria RTX 30 vás konečne môže dostať na palubu lode ray-tracingu. Vďaka potenciálne dvojnásobnému výkonu ray-tracingu je hranie hier využivajúcich ešte viac efektov ray-tracingu (Cyberpunk 2077) absolútne famózne. Ray-tracing je svätým grálom hernej grafiky – simuluje fyzikálne správanie svetla, a prináša tak renderovanie vo filmovej kvalite v reálnom čase aj do tých vizuálne najnáročnejších hier.
Vďaka masívnym zmenám došlo k citeľnému navýšeniu CUDA jadier na dvojnásobok očakávaných hodnôt. GeForce RTX 3080 ich má hneď 8 704, no nejde o fyzicky rovnaké CUDA jadrá ako v prípade predchádzajúcich generácií. Obrovský podiel na výkone má tiež použitá grafická pamäť typu GDDR6X s frekvenciou až 19000 MHz. Snáď jedinou nevýhodu v túto chvíľu vidíme v skokovom náraste spotreby, ktorá sa pohybuje na úrovni 320 W.
Technológia vyhladzovania DLSS (Deep Learning Super Sampling) vznikla predovšetkým ako prostriedok na navýšenie snímkovej frekvencie v hrách pomocou výkonných tensor jadier, ktoré sú súčasťou grafík radu GeForce RTX. Funguje na princípe toho, že grafická karta vykresľuje scénu len s polovicou potrebných pixelov. Druhá polovica je dopočítaná strojovým učením pomocou vylepšenej neurónovej siete. Výsledok je napriek tomu vo fantastickej kvalite
plného rozlíšenia monitora a len veľmi ťažko spoznáte rozdiely. V prvej generácii však bolo nutné strojové učenie vytrénovať na každej hre zvlášť, čo bolo drahé aj časovo náročné. V nedávno predstavenej druhej generácii DLSS došlo k významným zmenám, ktorých výsledkom je, že DLSS 2.0 zdieľa jednu sieť umelej inteligencie pre všetky hry. To znamená citeľne rýchlejšie rozšírenie hier s podporou tejto funkcie a navyše okamžité navýšenie FPS v kompatibilných hrách.
GPU: Ampere (GA102)
GPU Cores: 8704
Boost Clock: 1,710 MHz
Video RAM: 10GB GDDR6X 19 Gbps
TDP: 320 watt
AMD sa snaži konkurovať Nvidii
AMD Radeon RX 6800 XT je najlepšia karta od AMD. RX Radeon 6900 XT je technicky asi o 5 – 7 percent rýchlejšia, stojí však o 54 percent viac. Model RX 6800 XT poskytuje výrazné zvýšenie výkonu a funkcií v porovnaní s predchádzajúcou generáciou modelu RX 5700 XT. AMD pridáva podporu pre ray-tracing (prostredníctvom DirectX Raytracing alebo VulkanRT).
AMD Radeon RX 6800 XT má ambiciózne ciele. Ide totiž o priamu konkurenciu pre RTX 3080, ale za nižšiu cenu. Konkrétne ide o 649 USD voči 699 USD. Radeon RX 6800 XT vo svojich špecifikáciách uvádza odomknutých 72 výpočtových jednotiek, ktoré dopĺňa 4 608 jadier. Grafická pamäť so 16 GB kapacitou je citeľne nad konkurenciou.
Veľkou novinkou, ktorá razantne prihovára do nárastu výkonu, je Infinity Cahe. Ide o rekordne veľkú cache pamäť (128 MB), v ktorej budú umiestnené aktuálne pracovné dáta. Reálne to znamená, že priepustnosť pamäťovej zbernice vzrastie na 384 bitov pri zachovanej nízkej energetickej náročnosti.
Musíme spomenúť aj ďalšiu vymoženosť, ktorá zvyšuje výkon všetkých predstavených grafík v spojení s novými CPU Ryzen 5000. Ide o Smart Access Memory, kedy procesor získa priamy prístup do celej pamäte grafickej karty. AMD tak šikovne využije konkurenčnú výhodu a pridá niekoľko percent výkonu navyše. Avšak je nutné zdôrazniť, že herní vývojári musia túto funkciu ešte len odladiť, aby fungovala ako má.
GPU: Navi 21 XT
GPU Cores: 4608
Boost Clock: 2,250 MHz
Video RAM: 16GB GDDR6 16 Gbps
TDP: 300 watts
kráľovná grafických kariet nVIDIA RTX3090
Pre niektorých je najlepšia karta tá, ktorá je najrýchlejšia. Nvidia GeForce RTX 3090 vyhovuje tejto kategórii používateľov. Pri viac ako dvojnásobnej cene ako RTX 3080 je výkon pri väčšine pracovných zaťažení len mierne lepší (o 10–15%). Je to v podstate náhrada za Titan RTX, za stále extrémnu cenu.
Model RTX 3090 bude pravdepodobne ešte nejakú dobu figurovať ako najlepší grafický procesor spoločnosti Nvidia. Má čip GA102 založený na architektúre Ampere a až 24 GB VRAM. Ak jednoducho musíte mať k dispozícii najrýchlejšiu grafickú kartu na trhu, je to RTX 3090. V tomto prípade nie je ani potrebne nejake porovnanie grafických kariet, lebo RTX3090 je jednoznačne strop.
Nejde samozrejme len o hranie. RTX 3090 má podporu NVLink-u, ktorá je nepochybne užitočná pre profesionálne aplikácie a výpočty využitím GPU. 24 GB pamäte GDDR6X je tiež užitočných v rôznych aplikáciách na vytváranie obsahu.
AMD RX 6900 XT priamo vyzýva RTX 3090 a obe grafické karty sú veľmi vyrovnané. Ak však chcete práve teraz najrýchlejšiu grafickú kartu, vyhráva Nvidia, najmä ak plánujete hrať hry s ray-tracingom a aktivovaným DLSS.
GPU: Ampere (GA102)
GPU Cores: 10496
Boost Clock: 1,695 MHz
Video RAM: 24GB GDDR6X 19.5 Gbps
TDP: 350 watts